Xbox Online Center Forum

Wróć   Xbox Online Center Forum > Online Center > Lokalizacje

Lokalizacje Czy w swoją ulubioną grę grasz po polsku? Czy tłumaczenie jest dobre? Czy podłożone głosy postaci są odpowiednio intonowane i wiarygodne? Czy może wolisz grać w oryginalną wersję językową? Podziel się swoimi przemyśleniami.

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 27-04-2011, 01:04   #1
juve26
Wariat
juve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebryta

juve26's Avatar

Miasto: Warszawa
Reputacja: 3726

Lista Osiągnięć
Stary dziad! Swój! Celebryta Lubiany 
Liczba Osiągnięć: 36

Domyślnie nieSławny: inFamous2

Wiem, że to forum powstało z myślą o opiniach nt. gier xboxowych i multiplatformowych, ale chciałbym poznać Waszą opinię odnośnie nowo wdrażanej polityki SCEP w kwestii tłumaczeń. Chodzi o całkowite, bądź częściowe, tłumaczenie nazw gier...

Wśród pierwszych ''ofiar'' jest m.in. nowy inFamous, którego pełna oficjalna polska nazwa brzmi ''nieSławny: inFamous 2''. Niektórzy mają z tego bekę, część pozostaje neutralna, inni uważają, że to dobry ruch.

Kilka odpowiedzi na pytania zadane SCEP, reszta w źródle:
Cytat:
Pytanie: Dlaczego SCE Polska zdecydowało się na dodanie polskiego tytułu gry do inFamous 2?

SCE Polska: inFamous jest jedną z naszych kluczowych marek dla platformy PlayStation 3. Planujemy szereg działań promocyjnych związanych z wprowadzeniem gry, a dodanie polskiego tytułu ma ułatwić komunikację marki do nowych grup docelowych. Angielski wyraz "inFamous" jest trudny zarówno w wymowie jak i w tłumaczeniu dla osób, które nie posługują się językiem angielskim w stopniu zaawansowanym. Zależy nam na tym, aby jak najszersze grono graczy mogło poznać fascynujący świat gry nieSławny: inFamous 2.

Pytanie: Dlaczego SCE Polska dodało polski tytuł do angielskiego, zamiast przetłumaczyć całość na język polski, np. "nieSławny 2"?

SCE Polska: Szanując opinię wiernych fanów serii, postanowiliśmy zostawić angielskie logo gry i dodać wyjaśniające "nieSławny", mające ułatwić komunikację gry do osób, które nie znają serii ani nie posługują się biegle językiem angielskim. Tego typu zabiegi z powodzeniem stosowane są w branży filmowej i telewizyjnej gdzie oryginalna marka egzystuje obok jej polskiego tłumaczenia.

Pytanie: Dlaczego akurat "nieSławny"?

SCE Polska: Wyraz nieSławny jest najbliższy oryginałowi i jest najpopularniejszym tłumaczeniem wyrazu inFamous. Również jego pisownia odpowiada stylistyce oryginalnego logo gry.
http://www.ppe.pl/news-7214-nieSlawn...arszawie!.html

Opinie internautów są podzielone, niektórzy deklarują nawet, że będą sprowadzać grę zza granicy, bo im przeszkadzać będzie jeden malutki dopisek na górze okładki.

Ja nie korzystam z tłumaczeń, ale jestem zwolennikiem lokalizacji, dlatego też popieram pomysł SCEP. W pewnym sensie polscy gracze poczują się jak na zachodzie Bo tak, z punktu widzenia anglika/amerykańca takie ''Gears of War'' jest równie ''bezsensowną'' nazwą, jak dla Polaka ''Mechanizmy Wojny''. Z tym, że to temat na dłuższą dyskusję i być może jakiś malutki flame war.
Dodatkowo zgadzam się z tym, że ułatwi to wymowę i na przykład kupowanie gry w sklepie. Bo zaskakująco dużo osób na inFamous mówi infejmus, co jest błędne, bo prawidłowo nazwę gry wypowiada się bardziej infymys/infemys i trochę mnie zawsze denerwowało, że musiałem mówić błędnie, żeby rozmówca skumał o jakiej grze mówię. Chociaż rozumiem, dlaczego infejmus jest takie popularne, więc tym bardziej się cieszę, że nieSławny naprawi problem.

Jak Wy zapatrujecie się na sprawę? Czy gdyby zamiast SCEP wstawić tu MS Polska/EA/Ubi, to machnęli byście ręką, czy jednak woleli byście grę zza granicy? Proszę bez fanbojstwa, pragnę szczerych odpowiedzi
juve26 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-04-2011, 01:41   #2
wrog
El Presidente
wrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodne

wrog's Avatar

Miasto: Kutno
Reputacja: 11542

Lista Osiągnięć
4 The Players Platynki jak dziewczynki Forever Alone Ten jedyny 
Liczba Osiągnięć: 47

Domyślnie Odp: nieSławny: inFamous2

Wydawało mi się, że niepisaną zasadą jest tłumaczenie co najwyżej podtytułów, oryginalna nazwa/marka pozostaje na swoim miejscu. Nie przemawia do mnie to wytłumaczenie, że wszystko z powodu marketingu. Naprawdę ten nieSławny tak bardzo pomoże w promocji i jest lepszy niż inFamous? Ważne jest żeby ludzie kojarzyli logo i zawartość gry, a nie to jak się wymawia słowo. Wielu mówi "dżirs" zamiast "girs" i jakoś nie jest to problemem dla nikogo. Mam nadzieję, że to wyjątkowa sytuacja i nie będą szli z tym dalej.

Oczywiście nie mam zamiaru robić focha i z tego powodu zamawiać gry z innego kraju albo szukać angielskiej wersji u nas. Jak już, to zrobię to dlatego, że będzie taniej. Lokalizacje 2.0 to fajny projekt, ale lepiej niech SCEP nie przegina. Chociaż oni swoje community mają w dupie, więc krzyk ludzi na forach i tak nic nie da.
Stary 27-04-2011, 01:49   #3
chrono87
Spambot
chrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebryta

chrono87's Avatar

Miasto: Gdynia
Reputacja: 4421

Oni w zasadzie piszą tłumaczenie nad tytułem. Mi się rzuci w oczy inFamous 2, komuś innemu nieSławny. Sony inwestuje w polski rynek i niema co narzekać, oby tylko na płycie z grą były zawsze dwa języki do wyboru
Tytuły filmów tłumaczą to i tytuły gier będą tłumaczone na PL. Dopóki inFamous będzie nieSławnym, a nie np: Władcą Prądu nie mam nic przeciwko
Tytuły po angielsku wydają się brzmieć bardziej cool od tych przetłumaczonych dosłownie na PL, ale to pewnie dlatego, że zostaliśmy elegancko zamerykanizowani jako naród. Czekam na Bóg Wojny 4 ... hmm not that bad :] Kwestia przyzwyczajenia.
Stary 27-04-2011, 10:20   #4
Butch
No-life
Butch CelebrytaButch CelebrytaButch CelebrytaButch CelebrytaButch CelebrytaButch CelebrytaButch CelebrytaButch CelebrytaButch CelebrytaButch CelebrytaButch Celebryta

Butch's Avatar

Miasto: Újszandec
Reputacja: 4039

Lista Osiągnięć
Książkotwarz Old School Playaz Konsekwentny Pokaż się! 
Liczba Osiągnięć: 15

Dziwny zabieg, zobaczymy, co z tego wyjdzie. Ja osobiście wolałbym inFamous2: nieSławny, bo w drugą stronę dziwnie to wygląda.
Stary 27-04-2011, 17:11   #5
hub3k pl
Wariat
hub3k pl Wzór dla innychhub3k pl Wzór dla innychhub3k pl Wzór dla innychhub3k pl Wzór dla innychhub3k pl Wzór dla innychhub3k pl Wzór dla innychhub3k pl Wzór dla innych

hub3k pl's Avatar

Miasto: Poznań
Reputacja: 852

Lista Osiągnięć
Stary dziad! 4 The Players Aniołek Swój! 
Liczba Osiągnięć: 21

jak dla mnie najgorsze w polsce to wlasnie tlumaczenie tytulow i szkoda ze przeszlo to z filmow na gry (chodzi mi o nazwy) ale niedlugo bedziemy kupowac tryby wojny 3 wiec mozemy sie tylko przyzwyczaic

hub3k pl jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-04-2011, 17:15   #6
r1p
No-life
r1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebryta

r1p's Avatar

Miasto: Nysa
Reputacja: 3496

Lista Osiągnięć
Celebryta Handlowiec Dopiero się rozkręcam! Lubiany 
Liczba Osiągnięć: 12

Sony wkroczyło na bardzo niepewny grunt i osobiście mam nadzieję, że decyzja na tłumaczenie całego tytułu okaże się wielką klapą. To pozwoli przypuszczać, że inni wydawcy nie pokuszą się o ten sam idiotyzm

r1p jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-04-2011, 17:20   #7
hub3k pl
Wariat
hub3k pl Wzór dla innychhub3k pl Wzór dla innychhub3k pl Wzór dla innychhub3k pl Wzór dla innychhub3k pl Wzór dla innychhub3k pl Wzór dla innychhub3k pl Wzór dla innych

hub3k pl's Avatar

Lista Osiągnięć

akurat dzisiejsze exy sony sa na bardzo wysokim poziomie pod wzgledem polonizacji wiec raczej watpie ale nie mozemy byc niczego pewni

Stary 27-04-2011, 17:29   #8
juve26
Wariat
juve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebrytajuve26 Celebryta

juve26's Avatar

Miasto: Warszawa
Reputacja: 3726

Lista Osiągnięć
Stary dziad! Swój! Celebryta Lubiany 
Liczba Osiągnięć: 36

Zauważcie, jak bezpieczną technikę SCEP stosuje: w przypadku znanych marek oryginalna zostanie zachowana, a polska do niej przypisana Bardzo ciekawy zabieg, wilk syty i owca cała.
juve26 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-04-2011, 17:30   #9
LowMen
Stały bywalec
LowMen Daje dobry przykładLowMen Daje dobry przykładLowMen Daje dobry przykładLowMen Daje dobry przykładLowMen Daje dobry przykładLowMen Daje dobry przykład

LowMen's Avatar

Miasto: Malbork
Reputacja: 528

Lista Osiągnięć
Swój! Lubiany Hall of Fame n00b  
Liczba Osiągnięć: 11

Jestem kategorycznie przeciwny polonizowaniu angielskich nazw gier, ponieważ nie zawsze oddaje ona klimatu gry. InFamous brzmi bardziej tajemniczo, NieSławny to jakiś żenujący żart. Jak w przypadku Mass Effect wg. Sony powinna ta gra się nazywać? Masywny Efekt?
Stary 27-04-2011, 17:41   #10
wrog
El Presidente
wrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodnewrog Niewiarygodne

wrog's Avatar

Miasto: Kutno
Reputacja: 11542

Lista Osiągnięć
4 The Players Platynki jak dziewczynki Forever Alone Ten jedyny 
Liczba Osiągnięć: 47

Cytat:
Napisał juve26 Zobacz post
Zauważcie, jak bezpieczną technikę SCEP stosuje: w przypadku znanych marek oryginalna zostanie zachowana, a polska do niej przypisana Bardzo ciekawy zabieg, wilk syty i owca cała.
Powstaje potworek nieSławny: inFamous2, więc nie do końca.
Stary 27-04-2011, 17:45   #11
r1p
No-life
r1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebrytar1p Celebryta

r1p's Avatar

Miasto: Nysa
Reputacja: 3496

Lista Osiągnięć
Celebryta Handlowiec Dopiero się rozkręcam! Lubiany 
Liczba Osiągnięć: 12

Cytat:
Napisał LowMen Zobacz post
Jestem kategorycznie przeciwny polonizowaniu angielskich nazw gier, ponieważ nie zawsze oddaje ona klimatu gry. InFamous brzmi bardziej tajemniczo, NieSławny to jakiś żenujący żart. Jak w przypadku Mass Effect wg. Sony powinna ta gra się nazywać? Masywny Efekt?
Jebuem. Mogę cię zapewnić, że twoja propozycja na pewno by w Sony nie przeszła xD

r1p jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27-04-2011, 18:30   #12
hub3k pl
Wariat

hub3k pl's Avatar

Lista Osiągnięć

ze nazwa jest tajemnicza to tylko tobie sie zdaje poniewaz dla obco krajowcow szczegolnie anglo jezycznych to poprostu nieslawny to samo z batmanem , xboxem itd

Stary 27-04-2011, 19:01   #13
chrono87
Spambot
chrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebryta

chrono87's Avatar

Miasto: Gdynia
Reputacja: 4421

Popularniejsze marki jak Uncharted, Resistance czy Killzone zachowają nazwę, ale wydaje mi się, że jak Sony stworzy jakieś nowe IP to będą zmieniać cały tytuł od razu na nasz rynek.
LowMan, sporo osób myśli, że rozumie angielski tytuł, ale jak chwalą się swoim tłumaczeniem to okazuje się, że jest inaczej :P
Stary 04-05-2011, 21:32   #14
kubek
Wariat
kubek Sława i pieniądzekubek Sława i pieniądzekubek Sława i pieniądzekubek Sława i pieniądzekubek Sława i pieniądzekubek Sława i pieniądzekubek Sława i pieniądzekubek Sława i pieniądzekubek Sława i pieniądzekubek Sława i pieniądzekubek Sława i pieniądze

kubek's Avatar

Miasto: Sieradz a nie jakaś dziura Piła!
Reputacja: 2289

Lista Osiągnięć

Czekam na Małą Dużą Planetę: Little Big Planet 3

Xbox Online Center Forum > Online Center > Lokalizacje

Tagi
dubstep, infamous, sony

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania