Xbox Online Center Forum

Wróć   Xbox Online Center Forum > Inne > Pomoc

Pomoc Wszelkie problemy natury technicznej rozwiązywane są w tym miejscu.

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14-02-2013, 14:01   #1
Kamilos800
Nowy
Kamilos800 Wkroczył na dobrą drogę

Reputacja: 10
Domyślnie Problem z laserem.

Witam mam problem z napędem a mianowicie xbox nie czyta płyt. Dotychczas stosowałem metodę z pukaniem w okolicach napędu ale teraz nawet to nie pomaga. Zdecydowałem więc że kupię na Allegro płytę czyszczącą ale xbox także jej nie czyta. Czy więc jest jeszcze jakiś ratunek dla mojej konsoli?
Kamilos800 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14-02-2013, 16:36   #2
MANDo
Spambot
MANDo CelebrytaMANDo CelebrytaMANDo CelebrytaMANDo CelebrytaMANDo CelebrytaMANDo CelebrytaMANDo CelebrytaMANDo CelebrytaMANDo CelebrytaMANDo CelebrytaMANDo Celebryta

MANDo's Avatar

Miasto: Lublin
Reputacja: 2894
Domyślnie Odp: Problem z laserem.

Jak nie masz gwarancji to oczywiście wymiana napędu ; d. Poszukaj na allegro sklepów co się tym zajmują, przewijali mi się często.
MANDo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19-02-2013, 20:50   #3
Yacolek
Wariat
Yacolek Wkrótce będzie sławnyYacolek Wkrótce będzie sławny

Reputacja: 106

Lista Osiągnięć
Stary dziad! Swój! Go! Go! PSP/Vita Jeden ekran to mało 
Liczba Osiągnięć: 6

Nie masz nic do stracenia - możesz z miernikiem pokręcić odpowiednim potencjometrem i zmniejszyć jego opór, zwiększając moc z jaką świeci laser. Skraca to jego żywotność i nie można przekręcić poniżej pewnej wartości bo ryzykujesz spaleniem diody lasera. Ale skoro i tak płyt nie czyta? Koszt zabiegu żaden, miernik jakiś gdzieś powinieneś mieć Ty lub znajomy elektronik. W internecie pełno zdjęć które to pokrętło i jakich wartości pilnować, w zależności od marki napędu, także odsyłam do google. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że bardzo często pomaga - miałem problemy z odczytem płyt (idealnie czysta, a xbox twierdził, że nieczytelna) - już go nie mam Ale z czasem pewnie laser się wypali totalnie i będzie trzeba go wymienić. Same głowice nie są drogie, zatem to też nie problem.

Warto spróbować jednak z pokrętłem - przygotuj jedynie malutki śrubokręt i kręć delikatnie - to mają być 'obroty' rzędu 1/8 1/4 pełnego obrotu w ostateczności, tak to jest czułe.
Stary 19-02-2013, 22:51   #4
chrono87
Spambot
chrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebryta

chrono87's Avatar

Miasto: Gdynia
Reputacja: 4421
Domyślnie

Cytat:
Napisał Yacolek Zobacz post
Nie masz nic do stracenia - możesz z miernikiem pokręcić odpowiednim potencjometrem i zmniejszyć jego opór, zwiększając moc z jaką świeci laser. Skraca to jego żywotność i nie można przekręcić poniżej pewnej wartości bo ryzykujesz spaleniem diody lasera. Ale skoro i tak płyt nie czyta? Koszt zabiegu żaden, miernik jakiś gdzieś powinieneś mieć Ty lub znajomy elektronik. W internecie pełno zdjęć które to pokrętło i jakich wartości pilnować, w zależności od marki napędu, także odsyłam do google. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że bardzo często pomaga - miałem problemy z odczytem płyt (idealnie czysta, a xbox twierdził, że nieczytelna) - już go nie mam Ale z czasem pewnie laser się wypali totalnie i będzie trzeba go wymienić. Same głowice nie są drogie, zatem to też nie problem.

Warto spróbować jednak z pokrętłem - przygotuj jedynie malutki śrubokręt i kręć delikatnie - to mają być 'obroty' rzędu 1/8 1/4 pełnego obrotu w ostateczności, tak to jest czułe.
Możesz znaleźć takie zdjęcie bo mam właśnie problemy też z napędem w xboxie, widać że jego dni są policzone.
Stary 20-02-2013, 23:57   #5
Yacolek
Wariat

Lista Osiągnięć

http://www.extreme-electronics.com/x...ive-pot-tweak/
Bardzo dobre zdjęcia i opisane co i jak. Miernik ustawiony na zakres 20kOHMów i jazda Samo dobranie się do środka konsoli to inna bajka (ale zakładam, ze już otwierałeś i wiesz gdzie szukać zatrzasków) - można poradzić sobie bez tych magicznych otwieraczy - zostaną jednak delikatne ślady z tyłu konsoli. A żeby dobrać się do samej głowicy lasera, należy odkręcić 4 śruby ze spodu - obudowa rozdzieli się na dwie części.

Tu jeszcze rozpoznawanie napędów, gdyby ktoś miał z tym problem : D

Ostatnio edytowane przez Yacolek : 21-02-2013 o 00:00 Powód: pomidor
Yacolek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21-02-2013, 17:31   #6
chrono87
Spambot
chrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebrytachrono87 Celebryta

chrono87's Avatar

Miasto: Gdynia
Reputacja: 4421

Po dobraniu się do wnętrza napędu, co okazało się największym problemem i małej kalibracji laser działa teraz bardzo dobrze
Zmniejszyłem opór z 7 kilo omów do 4. Niby do 3 można obniżyć potem to już laser długo nie pochodzi. Fabrycznie ustawiają od 4 do 6,4 więc była u mnie jakaś lipa.
Dzięki Yacolek za tutorial i info
chrono87 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21-02-2013, 21:55   #7
c0yKRK
Nowy
c0yKRK Wkroczył na dobrą drogę

Cytat:
Napisał Kamilos800 Zobacz post
Witam mam problem z napędem a mianowicie xbox nie czyta płyt. Dotychczas stosowałem metodę z pukaniem w okolicach napędu ale teraz nawet to nie pomaga. Zdecydowałem więc że kupię na Allegro płytę czyszczącą ale xbox także jej nie czyta. Czy więc jest jeszcze jakiś ratunek dla mojej konsoli?
Samo podkręcanie lasera niewiele da. Przedłużysz życie napędu o 1 dzień jak przesadzisz lub o parę miesięcy. Jak zdecydujesz się na wymianę napędu musisz mieć zaufany serwis bo inaczej cię wyrolują wsadzając zużyty staroć lub po prostu podkręcą laser mówiąc, że wsadzili nowy.
c0yKRK jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24-02-2013, 14:51   #8
Yacolek
Wariat

Lista Osiągnięć

Cieszę się, że mogłem pomóc Oby służył jak najdłużej!
Cytat:
Napisał c0yKRK Zobacz post
Samo podkręcanie lasera niewiele da. Przedłużysz życie napędu o 1 dzień jak przesadzisz lub o parę miesięcy. Jak zdecydujesz się na wymianę napędu musisz mieć zaufany serwis bo inaczej cię wyrolują wsadzając zużyty staroć lub po prostu podkręcą laser mówiąc, że wsadzili nowy.
Może i niewiele - ale chodziło chyba o możliwość gry dalszej. Dobrze przeprowadzona regulacja (zmniejszanie stopniowe i sprawdzanie, odnalezienie momentu gdy jest na granicy odczytu, ale jeszcze nie za nisko) może umożliwić dłuższą zabawę z xboxem, bez większych kosztów. Wspomniałem, że to trochę podtrzymywanie truposza - ale może się zdarzyć, że napęd po dobrej regulacji dostanie długie drugie życie (zwłaszcza jeśli u kolegi było powyżej 7 kOhmów)

A co do zaufanego serwisu - polecam ufać samemu sobie. To nie jest jakaś skomplikowana operacja, by samemu wymienić głowicę (fabrycznie nowe mają zalutowane pewne punkty, które należy rozlutować) - a nawet i samodzielna wymiana napędu całego to nic trudnego (kwestia wyciągnięcia klucza by przypisać nowy do konsoli). Ale szczerze mówiąc - póki działa Ci wszystko poza laserem, to wymiana całego napędu jest po prostu głupotą. Szkoda kasy. Najdroższym elementem napędu jest płyta z elektroniką. Całą resztę można za grosze kupić na pewnych serwisach.
Stary 21-03-2013, 18:23   #9
Kamilos800
Nowy
Kamilos800 Wkroczył na dobrą drogę

Dziękuję za porady ale pstanowiłem że wymienię cały napęd. Wie ktoś ile kosztuje nowy napęd?

---------- Wiadomość dodana 18:23 ---------- Pierwotna wiadomość opublikowana 18:15 ----------

I jeszcze jedna sprawa. A mianowicie właśnie przeczytałem że gdy się wymienia napęd to trzeba zgrać klucz ze starego napędu. Mógłby mi ktoś powiedzieć na czym to dokładnie polega?
Kamilos800 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23-03-2013, 22:39   #10
Yacolek
Wariat

Lista Osiągnięć

Jeśli przestraszyłeś się instrukcji regulacji lasera, to tym bardziej nie poradzisz sobie z kompletną wymianą napędu. Napęd jest przypisany do konsoli kluczem, który jest porównywany przez hypervisor z keyvault w procesorze. Z błędnym kluczem konsola się nie uruchomi (ale o dziwo bez napędu działa). Można oczywiście go wymienić - ale trzeba pierw wyciągnąć klucz z obecnego napędu (lub bezpośrednio z nand/procesora odczytując odpowiedni fuseset, jednak to jest trochę droga przez mękę - a napęd chyba masz sprawny 'póki co' ?).
W zależności od posiadanego napędu (w konsoli fat były 4 modele) drogi są różne. Klucz z samsunga i hitachi można wyciągnąć bezboleśnie, poprzez podpięcie do komputera i działanie odpowiednimi programami, sterownikami (a przynajmniej kiedyś się dało, zmieniło się coś w tej kwestii po którymś update? bo dawno nie miałem starego napędu, w pierwszym xboxie miałem hitachi).
Obstawię jednak, że masz benq/lite-on'a (wyżej podałem obrazek, po ściągnięciu faceplate/otwarciu tacki szybko określisz jaki model siedzi w środku). Przy tych napędach kwestia jest nieco trudniejsza i dla bezpieczeństwa wymaga specjalnego urządzenia (najpopularniejsze Xecuter CK3 Probe 3) - jest to nic innego jak wyprowadzony drucik, z włącznikiem, przez który płynie odpowiedni prąd. Cała zabawa polega na tym, że napęd jest 'zablokowany' i trzeba go popieścić prądem w odpowiednim punkcie (MPXO1 konkretnie, na elektronice napędu - oczywiście przy włączonym napędzie, podpiętym do komputera [zasilanym z xboxa/odpowiednim urządzeniem - niby sata, a wtyk jest jednak inny])

Odradzam domowe rozwiązania rodem z youtube, może zadziała, może nie - a równie dobrze usmażysz elektronikę i pozostanie wyciąganie klucza napędu z procesora (wtedy równie dobrze możesz robić RGH...)

No ale pytałeś jak to się robi - zatem kontynuuję. Po popieszczeniu napędu prądem elektronika resetuje się i napęd wchodzi w swego rodzaju tryb serwisowy, dzięki czemu 'można z niego wszystko odczytać' (JungleFlasher - jest obszerny tutorial z nim zawarty, to program którym to wszystko robimy). Jak już wyciągniesz klucz, to dalej jest z górki. Potrzebujesz pliki z firmware napędu (dwie wersje były, w zależności od tego czy wgrywałeś jedną z aktualizacji, czy nie. Jeśli grasz online - masz najnowsze fw). Wklejasz do tego FW swój klucz i flashujesz napęd. Żeby nie było za prosto, aby wgrywać firmware napęd trzeba wprowadzić w tryb serwisowy ponownie - a robi się to przez krótkie odcięcie zasilania, tym razem już w całości (bez wywoływania spięcia w konkretnej ścieżce). Jak wgrasz, to wkładasz do konsoli i cieszysz się nowym napędem.
Jeśli to konsola slim, to sprawa jest jeszcze ciekawsza - te napędy mają kompletnie zablokowaną elektronikę. O ile odczyt klucza jest dość podobny, to nie pozwalają one na wgrywanie nowego FW poza konsolą. A metody 'odblokowania' są przeróżne. Jedną z nich jest precyzyjne nawiercenie głównego chipa w konkretnym miejscu, w celu przecięcia odpowiednich ścieżek:

No, można też kupić specjalną odblokowaną elektronikę do dysku, od Team Xecuter, ale to kosztowniejsza zabawa.

Reasumując mój zbędny wykład - bez sensu jest wymiana całego napędu, Skoro napęd kręci płytę, tacka wyjeżdża, laser jeździ po prowadnicach - to wszystko w nim jest sprawne, poza laserem. Nowa głowica kosztuje około 30-40 zł, a wymiana sprowadza się do odkręcenia kilku śrub i rozlutowania zworki antystatycznej. Nowy napęd to około 200zł w górę. No ale nie będę nikogo przekonywał co jest lepsze. Niektórzy po prostu lubią sobie życie utrudniać Polecam jednak dać to do jakiegoś najzwyklejszego serwisu z konsolami, niech zrobi to ktoś, kto się zna. Skasują pewnie jak za zboże, ale przynajmniej powinno działać.

Xbox Online Center Forum > Inne > Pomoc

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania